MEMORIAŁ ZAWORA


Memoriał Zawora to wielkie sportowe œświęto przyjaciół, kolegów i sympatyków Józefa Jurka, pseudonim „ZAWÓR”.

Od 24 lat na basenie przy ulicy Leœśmiana 1 odbywają się zawody pływackie o randze mistrzostw Zgierza, zwane Memoriałem „Zawora”. Największe w województwie i prawdopodobnie w Polsce zawody amatorskie, w których łącznie wystartowało blisko pięć tysięcy uczestników. Pływano w pięciu grupach wiekowych, sztafetach rodzinnych i kategorii Open. Uczestnicy liczyli sobie od 5 do 85 lat.

Od pierwszego Memoriału w sobotnie popołudnie, 9 kwietnia 1994 r., zawody te weszły na stałe do kalendarza miejskich imprez sportowych.

Impreza organizowana jest w hołdzie Józefowi Jurkowi pseudonim „Zawór” [więcej] wielkiemu orędownikowi i prekursorowi sportu pływackiego w Zgierzu, przez jego przyjaciół, kolegów, sympatyków i miłoœników pływania (dziesięć pierwszych memoriałów) oraz przez MOSiR, zgierskie TKKF, zgiersko-łęczycki WOPR, MUKS Zgierz (kolejne pięć) oraz w dużej mierze dzięki wielu sponsorom i fundatorom nagród. Najważniejszym z nich jest od piętnastu lat Tomasz Cajdler wychowanek Zawora, właœciciel firmy poligraficznej „TOMTEX” ze Zgierza.

Intencją organizatorów i sponsorów Memoriału „ZAWORA” jest propagowanie sportu pływackiego na terenie Zgierza. Staraniom tym towarzyszy nadzieja, że znamienici goœście z prezydentem na czele podejmą stosowne działania, aby stworzyć dzieciom i młodzieży jak najlepsze warunki korzystania z basenów w naszym mieœcie.

Historia Memoriału „Zawora” (1994-2014).

Kilka słów o ZAWORZE